Läsårets sista pulsbesök

Idag fick vi besök från Årstaskolan, Stockholm som vill dra igång ett eget pulsprojekt till hösten. Kul är också att Pontus Harryson, en tidigare lärare på Vammarskolan och nu biträdande rektor på just Årstaskolan, följde med. 

Vammarskolan visade upp pulspass med både sjuor och nior, och besökarna hade många frågor till Mike, Lotta, Mats och övrig personal. De fick besöka Vammarskolans konceptklassrum i vilket vi försöker vidareutveckla de idéer vi fått när vi har varit på konferenser och träffat hjärnforskare och andra lärare som försöker applicera det som forskningen säger just nu.

 

Gruppen verkade lika nöjd som trött i slutet av besöket och vi ser fram emot att se hur det går för dem det kommande läsåret. Tack även alla elever och personal som välkomnade gästerna på ett så positivt sätt.